Exekutorské vykonavatele soud potrestal za útisk – terorizovali rodiče dlužníka

Ač je to každodenní praxe, alespoň jeden příběh za všechny. Vloni u Dáši a Jiřího Hořejších z Tachova zazvonili vykonavatelé exekutorského úřadu Plzeň-město s tím, že jdou vykonat exekuci na jejich syna.

Nezajímalo je, že syn s rodiči už 11 let nebydlí, nezajímalo je, že tam nemá nahlášeno bydliště a že v domě nemá žádný majetek. Hyeny zajímaly jen peníze. 6 hodin na manžely vyvíjeli takový nátlak, že je donutili zaplatit 35 000 Kč v hotovosti a na dalších 35 tisíc se zavázali uhradit ve splátkách.

Bylo podáno trestní oznámení a po letech soud exekutorské vykonavatele odsoudil za útisk na 4 měsíce s podminečným odkladem. Jde o první takovýto rozsudek a zároveň o signál, že má smysl se bránit.

Exekutoři při výkonu exekuce argumentovali tak, že mají v ruce soudní rozhodnutí a na něm je uvedena adresa manželů Hořejších a že i kdyby syn bydlel naproti ve vchodě, tak je to nezajímá. Poškození je okamžitě informovali o pravém stavu věci, tzn, že syna už 11 let neviděli a že u vnich v domě mu nic nepatří. Exekutoři pak začli vyhrožovat, nátlak v podobě psychického teroru trval 6 hodin, ve chvíli kdy před dům přijela stěhovací dodávka, manželé podlehli.

Soud v Tachově pro toto zvěřstvo pochopení neměl. „Tady šlo čistě o to, za každou cenu dostat z poškozených nějaké peníze ber kde ber. Vůbec si neprověřili, zda se tam povinný skutečně zdržuje,“ prohlásil soudce Miroslav Vajgant. Podle soudce navíc ze spisu vyplynulo, že exekutor, který se zabýval exekucí proti opravdovému dlužníkovi v dřívější době už tehdy požádal o ustanovení opatrovníka, protože dlužník byl neznámého pobytu. „Už jen z této skutečnosti nemohli vykonavatelé nabýt přesvědčení, že se povinný zdržuje v bytě poškozených. Sousedů se neptali, a kdyby to udělali, tak jim řekli, že už tady leta letoucí nebydlí. Navíc i policisté je upozornili, že po něm už asi tři roky pátrají a nikdo neví, kde je,“ dodal soudce Vajgant.

Perla na závěr, přestože exekutorští vykonavatelé byli soudem odsouzeni, tak exekutorský úřad nechce na základě útisku neoprávně získané peníze vracet. Manželé Hořejší už za účelem navrácení 35 000 Kč 3 x psali na exekutorský úřad, který jim ovšem odepsal, že nic nevrátí, protože peníze prý vydali dobrovolně a že je mají vymáhat po svém synovi.

Nicméně tato kauza ukazuje, že se alespoň blýsklo na lepší časy a že rozhodně má smysl se bránit. Bohužel za 13 let řádění exekutorů většinou obdobným způsobem je to jen kapka z moře.

Zdroj: exekutor.biz Další zkušenosti ohledně mobiliární exekuce z tohoto serveru zde: https://exekutor.biz/nejhorsi-zkusenost-mobiliární-exekuce- exekutor-prerov-vrana

Než ale tyto praktiky z naší společnosti nevymizí, má náš projekt preventivního zabezpečení s garancí na 10 let právě proti takovému jednání smysl. Takovýmto situacím dokážeme dokážeme spolehlivě předejít. V případě zájmu o bezplatnou konzultaci a posouzení Vašich okolností nás můžete nezávazně kontaktovat.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Vzory smluv ke stažení ZDARMA

    Stáhněte si ZDARMA vzory smluv, které vám budou nápomocny při řešení těchto právních úkonů:

    Návrh na zastavení exekuce

    Návrh na částečné zastavení exekuce

    Návrh na odklad exekuce

    Návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu majetku